Informacja!

Pedagog szkolny informuje o stałych godzinach dyżurowania w celu zdalnej realizacji wsparcia dla Uczniów i Rodziców Zespołu Szkół we Wzdole Rządowym

poniedziałek - piątek od 10.00 do 12.00,

w godzinach popołudniowych:

poniedziałek, wtorek, czwartek od 15.00 do 17.00.

Kontakt poprzez e - dziennik klik oraz Facebook pod adresem:

pedagogszkolnywzdol klik

Uwaga:

W sytuacjach nagłych proszę kontaktować się z pedagogiem poprzez pedagogszkolnywzdol@gmail.com

czwartek, 30 kwietnia 2020

Orientacja prozawodowa - oferta on-line



W związku ze zbliżającym się terminem wyboru szkoły średniej przez uczniów klas ósmych i obecną wyjątkową sytuacją - epidemia koronawirusa, Dyrekcja oraz Grono Pedagogiczne Zespołu Szkół Transportowo-Mechatronicznych w Skarżysku – Kam. przesyła dla uczniów klasy VIII naszej szkoły ofertę edukacyjną atrakcyjnych i wysoko notowanych na rynku pracy kierunków kształcenia zawodowego oraz stypendiów fundowanych.
Poniższy film szczegółowo prezentuje w/w ofertę szkoły ponadpodstawowej - Zespołu Szkół Transportowo-Mechatronicznych w Skarżysku – Kam..
Pedagog szkolny zaprasza do obejrzenia.






poniedziałek, 27 kwietnia 2020

PRZECZYTAJ...MOŻE URATUJESZ SIEBIE LUB INNYCH...


CYBERPRZEMOC (cyberbulling) 

Zachowania przemocowe z użyciem nowych technologii, przede  wszystkim  Internetu  i  sieci  telekomunikacyjnych,  również  telefonów  komórkowych.  Cyberprzemoc  może  dotknąć wszystkich użytkowników Internetu, bez względu na  wiek  czy  poziom  umiejętności  posługiwania  się  komputerami. Sprawcy cyberprzemocy mają wrażenie, że są anonimowi, co pobudza i zachęca ich do działania.

Cyberprzemoc przybiera formę:

  • nękania,
  • straszenia,
  • obrażania,
  • podszywania się,
  • publikowania obraźliwych komentarzy,   
  • publikowania  i  rozsyłania  ośmieszających,  nieprawdziwych informacji.

Ofiara  cyberprzemocy  może  zgłosić  ten  fakt  na  Policję  lub  do  prokuratury.  Zaleca  się  zabezpieczenie  dowodów  przestępstwa  w  postaci  elektronicznych  kopii  i  wydruków.  Nie  wolno  kasować  żadnych  wiadomości,  również  esemesowych.  Świadkowie  cyberprzemocy    czyli  osoby  bezpośrednio niezaangażowane w akt przemocy, ale obserwujące jego przejawy (np. widzący obraźliwe komentarze,  czy  w  złośliwy  sposób  przerobione  zdjęcia)  powinni  o zdarzeniu poinformować administratora lub moderatora strony. Obecnie większość witryn lub serwisów umożliwia zgłaszanie naruszeń za pomocą formularza lub maila do działu  bezpieczeństwa. W  zgłoszeniu należy zwrócić się z prośbą o skasowanie treści, ewentualnie wykonanie kopii oraz pozostawienie tzw. logów na potrzeby prowadzonego postępowania.

Więcej na temat tych niebezpiecznych zjawisk -  tutaj klik na zdjęcie
https://cloud1q.edupage.org/cloud/INFORMATOR_-__Zagrozenia_internetowe_-_wybrane_zjawiska.pdf?z%3Av9SPImm6NoUg9UVpHQQ%2FFwxQvAJsOa61fNHLGYdiAdJoXwDjJ4R3c%2Bl8Iwk%2FSwm2
https://cloud1q.edupage.org

wtorek, 14 kwietnia 2020

ZAKRĘĆ SIĘ...NA DOBRE DZIAŁANIE...

Dziś przygotowałam dla Was bardzo miłą, ale i pouczającą zabawę:)                               
ZAPRASZAM  

                          klik na obrazek


Powodzenia :)

piątek, 3 kwietnia 2020

IZOLACJA A SAMOPOCZUCIE PSYCHICZNE

Izolacja a samopoczucie psychiczne – co możesz zrobić dla siebie w tym trudnym czasie?

Gdy pewne grupy zawodowe, takie jak lekarze, pielęgniarki, ratownicy medyczni i farmaceuci oraz pracownicy sklepów spożywczych i innych punktów, które nadal pozostają otwarte uwijają się w pocie czoła, żeby ratować innych i umożliwić nam zapewnienie podstawowych potrzeb, reszta oddaliła się w stan dobrowolnej izolacji lub została poddana przymusowej kwarantannie. Z pewnością część z Was przyjęła ze spokojem perspektywę dłuższego czasu spędzonego w domu. Ci, którzy preferują działanie i znakomicie odnajdują się, żyjąc w szybkim tempie, mogą być nieco przerażeni. Rodzice, choć cieszą się na czas spędzony wspólnie z dziećmi, pod koniec dnia całkowicie opadają z sił i kończą im się pomysły na zajęcie czasu najmłodszym….I o ile początek tego czasu odizolowania może być całkiem przyjemny i znośny, o tyle już po kilku dniach możemy zacząć odczuwać spory dyskomfort.
Aby zminimalizować przykre konsekwencje, dobrze jest znać mechanizmy rządzące działaniem naszej psychiki.  Dzięki temu zmniejszymy/unikniemy nieprzyjemnych niespodzianek w postaci rozdrażnienia, niepokoju, spadku nastroju, narastających konfliktów itp. To, co warunkuje nasz dobrostan na co dzień, czyli wszelkie rutyny, schematy działania, właśnie zostało zachwiane.
Z godziny na godzinę nasze życie musiało ulec zmianie po to, byśmy mogli zadbać o wspólne dobro – zdrowie i życie. Konieczność zmiany charakteru pracy na zdalną, brak możliwości pozałatwiania typowych dla życia codziennego spraw, spędzenia czasu tak, jak lubimy i do czego jesteśmy przyzwyczajeni, a  dodatkowo wszechogarniające, niezbyt pozytywne informacje w mediach….to wszystko potęguje niepokój.
Co możesz zrobić?
  1. Pamiętaj, że w sytuacji ograniczenia dopływu bodźców mogą pojawić się różne nieprzyjemne stany – rozdrażnienie, spadek nastroju. Jest to naturalne i opisane przez psychologów badających funkcjonowanie człowieka w stanie odizolowania.
  2. Aby zminimalizować ryzyko wystąpienia wyżej opisanych stanów spróbuj zadbać o codzienne rutyny – wstawaj o podobnej porze, wykonuj codzienne obowiązki w podobny sposób, nie odkładając ich na później. To naturalne, że brak typowych dla Ciebie rutyn powoduje, że zaczynasz myśleć o tym, jak o stracie czegoś ważnego dla siebie. Spróbuj przekierować to myślenie na poszukiwanie pozytywnych aspektów tej sytuacji, „plusów”. Zawsze jest coś, co możesz zyskać.
  3. Postaraj się, aby każdy z członków Twojej rodziny miał możliwość pobycia w oddaleniu – całodobowa obecność ze sobą wszystkich domowników po pewnym czasie może być męcząca. Po prostu. I nie jest to niczyja wina.
  4. Zapewnij sobie i rodzinie kontakt z najbliższymi przez telefon, Skype’a. Pytajcie o ich sposoby na ten czas. Ważne jest, by nie zamykać się w przysłowiowych czterech ścianach, ale poznawać inne modele.
  5. Słuchaj informacji o tym, co dzieje się „na zewnątrz” – wybieraj sprawdzone źródła informacji, nie aktualizuj ich na bieżąco, wystarczy, że raz dziennie lub w porach przez siebie wyznaczonych wysłuchasz/przeczytasz/obejrzysz wartościowy materiał informacyjny.
  6. Zamiast stałego skupienia na lęku i niepokoju w obecnej sytuacji, przekieruj swoją uwagę na ludzi, wobec których możesz poczuć wdzięczność – pomyśl, poczuj, jak bardzo chciałbyś im za to podziękować.
  7. Zawsze możesz skontaktować się ze specjalistą, poszukać wsparcia. Teraz, gdy kontakty „twarzą w twarz” są ograniczone, dostępne są konsultacje w formie online.

Powodzenia w tym trudnym czasie:)

czwartek, 26 marca 2020

JAK EFEKTYWNIE UCZYĆ SIĘ W DOMU?

1. Zaplanuj sobie czas na naukę.
Jest to kluczowa sprawa: w jakich godzinach masz czas tylko na naukę i nic nie może cię wtedy rozpraszać. To ty musisz o to zadbać i wszelkie rozpraszające cię bodźce musisz usunąć. Zacznij od przejrzenia materiału, który chcesz opanować. Jeśli trzeba, podziel go na mniejsze części i ucz się po kolei, zgodnie z planem.
2. Zadbaj o korzystne otoczenie.
- dobre oświetlenie,
- odpowiednia temperatura pomieszczenia,
- usunięcie rozpraszających czynników,
- pomyśl, co może poprawić twoją koncentrację,
- świeże powietrze w pokoju (regularnie wietrz swój pokój) ,
- nie ucz się na leżąco, do siedzenia wybieraj wygodne krzesło, wyprofilowane, o odpowiedniej wysokości,
- odłącz media, TV, radio, wyloguj się z portali społecznościowych i komunikatorów,
- na czas nauki zrezygnuj w swoim otoczeniu z towarzystwa rozpraszających cię osób.
3. Zadbaj o odpowiedni nastrój do nauki.
Na jakość uczenia się mogą mieć wpływ także czynniki zewnętrzne:
- brak motywacji,
- złe samopoczucie,
- przemęczenie fizyczne i psychiczne.
4. Wykorzystaj do nauki wszystkie zmysły.
Najskuteczniej zapamiętujemy i uczymy się w sposób „polisensoryczny”, czyli angażując wszystkie zmysły:
- patrząc,
- słuchając,
- notując,
- rysując.
- śpiewając rymowanki,
- powtarzając na głos z pamięci zapamiętane informacje,
- opowiadając komuś o tym, czego się nauczyłeś. ( nauczyłaś).
5. Rób efektywne notatki.
Notując w szkole, możesz zastosować kilka praktycznych wskazówek, dzięki którym łatwiej ci będzie później uczyć się z notatek w domu:
- zapisuj tylko najistotniejsze informacje,
- stosuj czytelną, przejrzystą formę graficzną,
- notuj tylko na jednej stronie kartki, aby łatwiej ci było przeglądać notatki,
- używaj kolorów, podkreśleń, strzałek, znaków graficznych oraz własnych skrótów. Jeśli ich nie masz, to postaraj się stworzyć kilka na początek.
- twórz mapy myśli,
- słuchając opowiadania, wykładu, czy oglądając film związany z tematem, lepiej przyswoisz sobie informacje aktywnie notując, rysując mapy pojęć lub mapy myśli.
6. Rób optymalne powtórki.
Powtórka to ponowne, szybie przejrzenie materiału i powtórzenie najważniejszych informacji. Częste powtórki pozwolą ci zapamiętać maksimum informacji i zaoszczędzić czas.
7. Zadbaj o wypoczynek, relaks i dobry sen.
- twoje potrzeby powinny być zaspokojone, tj. potrzeba pokarmu, pragnienia, wypoczynku i snu,
- dopiero po ich zaspokojeniu możesz przystąpić do efektywnej nauki.

POWODZENIA:)
Źródło: http://www.sp3.sierp.pl

środa, 25 marca 2020

JAK NIE STAĆ SIĘ OFIARĄ PRZEMOCY?





1. Spróbuj zignorować to, co mówią sprawcy, udawaj, że cię to wcale nie obchodzi. Nie pokazuj, że jesteś smutny lub zły. Twoje zdenerwowanie sprawia im satysfakcję i zachęca do dalszego atakowania.

2. Staraj się wyglądać na pewnego siebie. Choć wyprostowany (plecy proste, podniesiona głowa). Możesz ćwiczyć taką postawę w domu, przed lustrem. Pamiętaj, że sprawcy szukają uczniów wyglądających na takich, którzy się przestraszą i nie będą potrafili się obronić.
3. Ćwicz swój głos. Odpowiadaj pewnym i mocnym głosem, postaraj się patrzeć innym w oczy. Sprawcy przemocy zaczepiają osoby, które mówią cicho i nieśmiało.
4. Jeśli ci dokuczają – najlepiej odejdź. Nie przejmuj się, co o tobie pomyślą. Im dłużej będziesz stał i słuchał, tym większą zabawę będą mieli sprawcy.
5. Przygotuj sobie odpowiedź. Jeśli ktoś często ci dokucza lub cię zaczepia, możesz mieć przygotowaną odpowiedź np. Nie masz nic innego do roboty? Mów sobie co chcesz, mnie to nie obchodzi.
6. Powiedz stanowczo, że nie zgadzasz się na takie traktowanie, np. Nie mów tak do mnie. Nie zgadzam się. Nie nazywam się tak.
7. Spróbuj być dowcipny i zażartować. Poczucie humoru jest często najlepszą „bronią” na agresję. Jeśli w takiej sytuacji potrafisz zachować zimną krew i śmiać się, z pewnością sprawcy pomyślą, że niczym się nie przejmujesz i zostawią cię w spokoju.
8. Spróbuj zaskoczyć sprawców. Zrób coś, co zbije ich z tropu, zdziwi. Możesz powiedzieć coś zupełnie nie na temat. Możesz udać, że nie dosłyszysz, co mówią do ciebie. Powiedz do nich „Nic nie słyszę” „Możecie powiedzieć to głośniej?”
9. Powiedz o tym bliskiej ci osobie. Może to być kolega z klasy, z podwórka, po prostu ktoś, kogo dobrze z nasz i komu ufasz. Gdy podzielisz się z kimś swoim zmartwieniem od razu poczujesz się lepiej. Poproś o pomoc i dobrą radę. Jeśli jest to osoba ze szkoły, to spędzaj z nią czas na przerwach. Bądźcie w miejscach, gdzie dyżurują nauczyciele. Sprawcy częściej atakują pojedynczych uczniów.
10. Poradź się rodziców, wychowawcy lub pedagoga. Opowiedz im o swoim kłopocie. Rodzice są dla ciebie najważniejszymi osobami na świecie. Dorośli mają różne sprytne pomysły na to, jak rozwiązać problem. Warto skorzystać z ich rady i doświadczenia. Otwórz się przed osobą, do której masz zaufanie